tel. +421 911 032 132


Náučný chodník Juráňová dolina
Oravice - Tichá dolina - Juráňová dolina - sedlo Umrlá - Bobrovecká dolina - Oravice
Dĺžka trasy: 7 km, predpokladaný čas 3 hodiny

Nenáročná prechádzka s krásnymi výhľadmi, ktorú by ste pri pobyte na Orave určite nemali vynechať. Náučný chodník Juráňová dolina sa nachádza v chránenom území TANAP-u a dolina samotná je považovaná za jednu z najkrajších tiesňav na Slovensku.
Na trase je viacero informačných tabúľ, vďaka ktorým sa dozviete viac o miestnom rastlinstve, živočíšstve, histórii a iných zaujímavostiach. Tiesňavy Juráňovej doliny sú v termíne 1.11. - 15.6. uzavreté.

 

Západné Tatry - Roháčske plesá
Zverovka - Roháčske plesá - Ťatliakova chata - Roháčske plesá - Spálená dolina - Roháčsky vodopád - Adamcuľa - Zverovka
Dĺžka trasy: 27 km, predpokladaný čas 6 hodín

Jedným z najkrajších turistických zážitkov na Orave je prechod okolo Roháčskych plies.
Je to stredne náročná túra, ktorá vedie najzaujímavejšími časťami Roháčskej doliny
v horskom pásme kosodreviny okolo šiestich horských plies a Roháčskeho vodopádu. Trasa je v termíne 1.11. - 15.6. uzavretá. 

 

Sivý vrch

Horáreň pod Bielou skalou - Pod Bielou skalou - Radové skaly - Sivý vrch - sedlo Pálenica - Ostrý grúň - Zuberec
Predpokladaný čas: 6 hodín

Jedna z náročnejších túr, ktorú Vám dávame do pozornosti, začína pri horárni Biela skala. Trasa naprieč prírodnou rezervácou s vyvinutým vysokohorským krasom,
s charakteristickým skalným mestom a najhlbšou priepasťou v Západných Tatrách je veľmi pekná a za jasného počasia je môžné obdivovať doliny Liptova a Oravy. Niektoré časti trasy sú zaistené reťazami a trasa je v termíne 1.11. - 15.6. neprístupná.

 

Skorušina

Trasa: Oravice – oravické lúky – chrbát Blatná – Skorušina (rozhľadňa)
Náročnosť: stredne náročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi
Predpokladaný čas: 4,7 hod.
Nadmorská výška: max. 1314 m n. m., min. 790 m n. m.
Vzdialenosť: 11 km

Skorušina (1 314 m) je najvyšším vrchom Skorušinských vrchov. Je tu vystavená 13 metrov vysoká rozhľadňa s nádherným výhľadom do okolia. Z rozhľadne na vrchole Skorušiny môžeme vidieť na juhu hlavný hrebeň Roháčov, na juhozápade Veľký Choč, na západe Veľký Rozsutec, na severe Oravskú Maguru, Oravskú priehradu, Oravské Beskydy s Babou horou, na východe vidieť rozľahlú Oravskú kotlinu. Na vrchol vedú značené turistické trasy.
Východiskom túr je zväčša Vitanová (časť Oravice), Trstená či Brezovica. Časť pohoria patrí do národného parku TANAP a jeho ochranného pásma. Trasa začína stúpaním na oravických lúkach po červenej značke. Na lúkach nad Oravicami si treba dať pozor na smer, pretože značkovanie na stromoch sa stráca. Na konci lúk postupne prechádzame rázcestím, kde sa nachádza malá búda a odtiaľ začína strmší výstup na chrbát Blatnej. Vchádzame do prevažne smrekového lesa. Postupne pod Skorušinou les redne. Tu máme možnosť krásnych výhľadov do diaľky na Pilsko, Babiu horu, Poľsko, Hladovku i Suchú Horu. A najkrajšie pohľady na Západné Tatry úplne vpredu so zakázanou Osobitou. Na samotnom vrchu Skorušiny je rozhľadňa (vyhliadkovej kovovej veže) odkiaľ sú krásne kruhové výhľady. Na vrcholovej plošine je ešte veľký kríž, kde raz ročne majú veriaci z obce Brezovica omšu. Je tu riedky les a poznať hornú hranicu lesa.

 

Roháčsky vodopád

Trasa: Penzión Šindľovec (1020 m n.m.) - Rázcestie Šindľovec ( 1087 m n.m.) - Adamcuľa (1189 m n.m.) - Roháčsky vodopád (1340 m n.m.)
Oblasť: Západné Tatry - Roháče
Náročnosť: nenáročná trasa
Vzdialenosť: 3,8 km
Východiskový bod a cieľový bod: Penzión Šindľovec (1020 m n.m.) - Roháčsky vodopád (1340 m n.m.)
Predpokladaný čas: 1 hodina 30 minút

Roháčsky vodopád sa nachádza asi 12 km východne od Zuberca, s prietokom 500 - 1200 l/s, s výškou 23 metrov. Vytvára ho 2 metre široký Studený potok, ktorý ho rozdeľuje na dva – Vyšný a Nižný Roháčsky vodopád. Napriek tomu je vo väčšine turistických máp a článkoch uvádzaný ako celok.
V povedomí širokej turistickej verejnosti sa Roháčske vodopády spájajú len s týmto jedným vodopádom. Zrejme za to môžu skutočnosti, že je k nemu oveľa jednoduchší prístup a súčasne svojou mohutnosťou je z dvojice výraznejší.
Druhý Roháčsky vodopád nazývaný aj Nižný vodopád, je kaskádového tvaru na úseku dlhom asi 20 metrov. Nie je až tak výrazný a nevedie k nemu žiadna oficiálna trasa. Leží približne 100 metrov pod Vyšným a dostaneme sa k nemu od Vyšného, pomerne nebezpečným prechodom nadol, okrajom strmého balvanistého koryta potoka.

Popis trasy: Od penziónu Šindľovec sa dostaneme asfaltovou cestou po červenej turistickej značke, približne za hodinu na Adamcuľu. Pokračujeme modrou značkou a odbočkou vpravo mierne dole kopcom stále po asfaltke, ktorá časom skončí a my pokračujeme ďalej po modrej do lesa, kde prichádza ďalšie stúpanie, ktoré je už strmšie. Toto stúpanie však potrvá len okolo trištvrte hodiny k odbočke na Roháčsky vodopád. Prejdeme dreveným mostíkom, spravíme pár krokov dole a sme pri Roháčskom vodopáde.

 

Rákoň - Lúčna

Zverovka chata – Roháčska dolina – Ťatliakova chata – Sedlo Zábrať – Rákoň – Dlhý Úplaz – Lúčna – Látaná dolina – Zverovka chata.
Oblasť: Západné Tatry (sever) – východná časť
Náročnosť: stredne náročná túra
Východiskový a cieľový bod: Zverovka chata (9 km)
Predpokladaný čas: 6 hod.
Prevýšenie: 851 m
Uzávera: 1.11 – 15.6.
Nenáročný turistický prechod po Slovensko – Poľskej hranici s krásnymi výhľadmi na poľské Tatry a hrebeň Roháčov.

Z parkoviska pri Chate Zverovka od smerovníka ideme žltou značkou na rázcestie Zverovka, Ťatliakova chata. Tu sa napojíme na červenú značku a pokračujeme Roháčskou dolinou (asfaltová cesta) okolo poľany Adamcuľa až k bývalej Ťatliakovej chate. Tu môžeme obdivovať krásu Prvého jazera – Ťatliakoveho jazera, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 1370 m s rozlohou 0,28 ha. Od chaty pokračujeme zelenou značkou, zo začiatku miernejším a neskôr strmým chodníkom do sedla Zábrať (1 656 m). Výstupom do sedla sa dostaneme do vysokohorského prostredia. Odbočíme doprava a po žltom chodníku vystupujeme na prvý vrchol trasy, ktorým je Rákoň (1 876 m). Leží na slovensko – poľskej hranici a ponúka nám nádherný výhľad na panorámu Roháčov a aj poľských Tatier. Z vrcholu odbočíme doľava a modrou značkou prejdeme nenáročný hraničný hrebeň Dlhého Úplazu až na Lúčnu (1 652 m). Na vrchole sa nachádza kríž pri ktorom sa každoročne koná sv. omša. Odbočíme doľava a po širokom trávnatom chrbte schádzame zo začiatku miernym, neskôr strmým zostupom cez les po zelenej značke do Zadnej Látanej, kde sa napojíme na žltý chodník. Látanej doliny, ktorým zídeme na parkovisko ku Chate Zverovka.

 

Brestová

Chata Zverovka – LS Roháče Spálená – Spálený žľab – Predný Salatín – Brestová – sedlo Pálenica – Zuberec.

Oblasť: Západné Tatry (sever) – západná časť
Náročnosť: stredne náročná túra s výrazným výškovým rozdielom
Východiskový a cieľový bod: Zverovka – LS Roháče Spálená (9 km), Zuberec
Predpokladaný čas: 6 ¾ h.
Prevýšenie: 1 140 m
Uzávera: 1.11 –15.6.

Z parkoviska pri Chate Zverovka od smerovníka ideme žltou značkou na rázcestie Zverovka, Ťatliakova chata.
Tu sa napojíme na červenú značku a pokračujeme Roháčskou dolinou (asfaltová cesta) okolo poľany Adamcuľa až k bývalej Ťatliakovej chate. Tu môžeme obdivovať krásu Prvého jazera – Ťatliakoveho jazera, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 1370 m s rozlohou 0,28 ha. Od chaty pokračujeme zelenou značkou, zo začiatku miernejším a neskôr strmým chodníkom do sedla Zábrať (1 656 m). Výstupom do sedla sa dostaneme do vysokohorského prostredia. Odbočíme doprava a po žltom chodníku vystupujeme na prvý vrchol trasy, ktorým je Rákoň (1 876 m). Leží na slovensko – poľskej hranici a ponúka nám nádherný výhľad na panorámu Roháčov a aj poľských Tatier. Z vrcholu odbočíme doľava a modrou značkou prejdeme nenáročný hraničný hrebeň Dlhého Úplazu až na Lúčnu (1 652 m).Na vrchole sa nachádza kríž pri ktorom sa každoročne koná sv. omša. Odbočíme doľava a po širokom trávnatom chrbte schádzame zo začiatku miernym, neskôr strmým zostupom cez les po zelenej značke do Zadnej Látanej, kde sa napojíme na žltý chodník. Látanej doliny, ktorým zídeme na parkovisko ku Chate Zverovka.

 

Babia hora

Slaná voda – Paseky – Hájovňa na Rovniach – Šťaviny – Babia hora – Malá Babia hora – Borsučie – Pod Borkom – Slaná voda
Lokalita: Orava
Náročnosť: stredná
Prístupový bod: Oravská Polhora, Slaná voda
Vzdialenosť 19.7 km
Predpokladaný čas: 6:45.
Prevýšenie: 1 119 m.

Prezývajú ju tiež kráľovná všetkých hôr. Babia hora (1 725 m n.m.) je najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska a tiež najvyšší vrch Oravských Beskýd. Podnebie je tu veľmi chladné s častými zrážkami a pozor treba dávať na časté zmeny počasia. Za dobrých poveternostných podmienok je z vrchu krásny kruhový výhľad. Jej krása a pôvab očarili Jána Pavla II., ktorý na Babiu Horu viackrát vyšiel ešte ako krakovský arcibiskup. Lesy pod Babou horou boli tiež inšpiráciou pre P. O. Hviezdoslava.

Cestou zo Slanej vody odporúčame navštíviť Hájovňu pod Babou horou (Hviezdoslavova horáreň), ktorá je postavená v lone idylickej prírody. Expozícia bola sprístupnená v roku 1979 a bolo to prvé skutočne literárne múzeum na Slovensku, venované konkrétnemu dielu básnika.

Trasa: Popri turistickom chodníku boli vybudované oddychové miesta, prekryté drevené altánky s posedím, kde si môžete počas túry oddýchnuť a kochať sa krásnou prírodou. Počas výstupu budete prechádzať prales, močiare, ale aj alpské lúky a priamo na vrchole skalné rumovisko. Po ceste určite neminiete dve drevená rozhľadne. Prvá sa nachádza pri Hviezdoslavovej horárni a druhá v lokalite Šťaviny.

Hotel Gobor Vitanová hodnocení